VERİ GÜVENLİK SİSTEMLERİ

 Türk Standartları Enstitüsü tarafından yayınlanan TS ISO/IEC 27001:2005, “Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı” bilgi güvenliğini üç başlık altında inceler:

  • Gizlilik
  • Bütünlük
  • Kullanılabilirlik

bilgi güvenliği nedir 3 etken


Bilgi Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sizin, ailenizin veya yakınlarınızın bilgi güvenliği ve mahremiyeti, fiziksel güvenliğiniz kadar önemli bir hale gelmiştir. Bilgi güvenliği için devlete, topluma, kurumlara, özel iş kollarına ve sivil toplum örgütlerine önemli roller düşmektedir. Ancak bireysel olarak alınması gereken tedbir ve sorumluluklar da vardır.

bilgi güvenliği nedir

Nasıl ki evinize hırsız girmemesi için birtakım önlemler alıyorsanız, bilgisayarınızı, telefonunuzu, tabletinizi veya kullandığınız başka cihazlarınızı da eviniz gibi düşünüp korumanız gerekmektedir. Bilgi güvenliği konusunda dikkatli olunması gereken başlıca hususları sıralayacak olursak;

1) Kesin olarak bilgi güvenliğiniz için %100 bir güvenlik garantisi yoktur. Önemli olan, bilgilerinize kolayca erişilememesi ve izinsiz kullanılamaması için bazı kurallara riayet etmek ve bu kuralları uygulamaktır.

2) Öncelikle bilgisayarınızda, telefonunuzda veya kullandığınız başka cihazlarınızda Anti Virüs, Anti Casus veya Anti Spam gibi programlar kullanın.

3) Gizli olduğunu düşündüğünüz bilgileri güvenli ortamlarda tutun. Belgelerin çalınmaması ya da zarar görmemesi için bunları bir ağda veya internet üzerinde bulundurmayın.

4) Önemli olduğunu düşündüğünüz belgeleri mutlaka güvenli olan Harici Hard Disk ya da Hafıza Kartı gibi bir ortama yedekleyin ve bunları farklı ortamlarda tutun.

5) Olası saldırılardan korunmak için tahmin edilmesi kolay şifreler kullanmayın.Şifrelerinizi belirli aralıklarla değiştirin. Ayrıca şifrelerinizin farklı olmasına dikkat edin.

bilgi güvenliği nedir

6) Orijinal program ve güvenli yazılımlar kullanın. Ücretsiz olduğu için bilgisayarınıza veya telefonunuza bilmediğiniz yerlerden, bilmediğiniz programları yüklemeyin.

7) Toplu alanlarda bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayarınızı sürekli açık tutmayın.Kullanmadığınız zamanlarda kapatın ve kilitleyin. Bilgisayarınızın veya telefonunuzun açılış ekranına şifre koyun.

8) Bilgilerinizin çalınma veya kopyalanma riskine karşı, kaynağını tanımadığınız e-postaları açmadan silin. Güvenmediğiniz reklam ilanlarına tıklamayın.

9) Güvenlik açıklarından korunmak için işletim sisteminiz için üretici firmanın yayınladığı güncellemeleri yapmaya özen gösterin.


Bir Önlem Olarak ‘Kamerayı Gizlemek’

Son yıllarda hızla yayılan bir güvenlik önlemi var: Laptop kamerasını ve cep telefonunun ön kamerasını basit bir şekilde kapatmaya çalışmak.

bilgi güvenliği nedir 3

Facebook’un kurucusu Mark ZuckerbergPapa FranciscusFBI Direktörü James Comey ve daha nice önemli kişiler, bilgisayarlarının ve kişisel verilerinin güvenliğini bu yöntemle sağlıyor. Yöntem basit gibi görünse de aslında çok etkili. Hackerlar için en değerli yol olan ve kolayca ulaşılan kameralara erişim, farklı amaçlarla kişiler aleyhine kullanabiliyor.

Mark Zuckerberg’in Güvenlik Önlemi

Facebook’un kurucusu Mark ZuckerbergInstagram’ın 500 milyonuncu aboneye ulaşmasını kutlayan bir fotoğraf paylaşmıştı. Fotoğrafa ayrıntılı bakıldığında Zuckerberg’in bilgi güvenliği için laptopunun kamerasını bantladığı vemikrofon girişini kapattığı görülmektedir.

bilgi güvenliği nedir mark zuckerberg

bilgi güvenliği nedir mark zuckerberg 2Zuckerberg’in daha önce, hackerlar tarafından Pinterest ve Twitter hesaplarının çalındığı iddiası ortaya atılmıştı. Hackerlara karşı kendince önlemler alan Zuckerberg, çareyi ön kamera ve mikrofonu bantla kapatmakta buldu.


Papa da Kamerasını Kapatıyor

Papa Franciscus, bilgisayar korsanlarından korunmak için İpad’inin kamerasını bir çıkartmayla kapatarak önlem alıyor. Katolik Kilisesinin Lideri, basit bir yöntemle kendi güvenliğini sağlamaya çalışıyor.

bilgi güvenliği nedir papa


bilgi güvenliği nedir papa tablet


James Comey Uyardı

FBI Yöneticisi James Comey, geçtiğimiz yıl Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezinde düzenlenen bir konferansta, bilgisayar kameralarıyla ilgili bir açıklamada bulundu. Comey, bilgisayar kameralarını bir bantla veya benzeri bir yöntemle kapatmaya çalışmanın son derece hassas bir konu olduğunu ve bunu herkesin yapması gerektiğini söyledi.

bilgi güvenliği nedir james comey
James Comey

Comey yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Herhangi bir devlet ofisine girdiğinizde kontrol edin; bütün webcam’lerin üstünde küçük kamera aparatları bulunur. Bu aparatlarda küçük, kamerayı kapatacak şekilde kapaklar vardır ve gerektiği durumlarda bu kapakları kapatırsınız. Bunu yaparsınız çünkü yetkisi olmayan insanların sizi seyretmesini istemezsiniz.”